ضرورت معرفی بافت تاریخی بیرجند به عنوان پایلوت معماری شرق کشور
بیرجند خبر

پشتیبانی آنلاین

تقویم شمسی

تبلیغات

آمار سایت

 • افراد آنلاین : 1
 • بازديد امروز : 174
 • بازديد ديروز : 190
 • آي پي امروز : 31
 • آي پي ديروز : 42
 • ورودی امروز گوگل : 2
 • ورودی گوگل دیروز : 2
 • بازديد هفته : 864
 • بازدید ماه : 3,411
 • بازدید سال : 64,781
 • كل بازديدها : 232,800
 • ای پی شما : 100.24.113.182
 • مرورگر شما :
 • سیستم عامل :
 • كل کاربران : 0
 • كل مطالب : 268
 • كل نظرات : 1
 • امروز : جمعه 07 آذر 1399

اطلاعات کاربری

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آخرین عناوین

بافت تاریخی بیرجند با توجه به ارزش تاریخی آن ضرورت دارد تا به عنوان پایلوت معماری ایرانی –اسلامی شرق کشور مطرح شود.
رئیس دانشکده هنر دانشگاه بیرجند می گوید: بافت تاریخی بیرجند با توجه به ارزش تاریخی و ویژگی های معماری موجود در بناهای آن مانند خانه تاریخی اعتمادی نیا، قلعه، ارگ کلاه فرنگی، ساختمان پست قدیم، مدرسه شوکتیه و... و با وجود گذشت سال ها از احداث این آثار هنوز تا حدودی سالم اما در معرض تخریب است به همین دلیل ضرورت دارد تا اقدام هایی برای حفظ آن به عنوان سند هویت مردم این شهر انجام و سپس به عنوان پایلوت معماری شرق کشور مطرح و معرفی شود.
دکتر «حسن هاشمی» می افزاید: وجود آثار تاریخی فراوان در بافت تاریخی نشانگر پیشینه فرهنگی مردم بیرجند است و ضروری است تا اقدامی اساسی در این زمینه انجام شود. به همین دلیل در شورای فرهنگ عمومی استان پیشنهاد کردم که با توجه به اهمیت این موضوع بافت تاریخی بیرجند به عنوان پایلوت معماری ایرانی – اسلامی شرق کشور در سفر دولت مطرح شودتا با برنامه ریزی های کوتاه وبلند مدت آسیب شناسی لازم  ومرمت بناهای آن انجام شود.
کارکردهای جدید
به گفته وی، پس از مرمت می توان برای بناهای تاریخی کارکردهای مختلفی تعریف کرد که یکی از آن ها ایجاد مهمانسراهای سنتی کوچک برای پذیرایی از گردشگران است. ایجاد سفره خانه های سنتی،موزه،خانه هنرمندان و... از دیگر مواردی است که می تواند در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.
با این کار می توان الگویی برای ساخت وساز ومعماری جدید ارائه کرد تا دراحداث بناهای جدید  همخوان با معماری منطقه باشد یا حداقل برای حفظ هویت معماری ایرانی –اسلامی 10هزار ساله کشور اقدام هایی انجام شود. وی با اشاره به بعضی ازویژگی های معماری ایرانی –اسلامی و شیوه های مختلف آن مانند پارسی، پارتی، خراسانی، آذری، اصفهانی و... تاکید می کند و می گوید: 2 اصل مهم در معماری، اقلیم و فرهنگ است که در ساخت وسازهای هر منطقه باید رعایت شود تا بهترین معماری به وجود آید.
به گفته وی، این امر نیازمند فرهنگ سازی است تاباعث افزایش آگاهی فرهنگی وهنری گروه های مختلف مردم به ویژه جوانان شود.برای مثال در اجرای پروژه های مسکن مهر به عنوان نمونه های دولتی باید به ویژگی های معماری سنتی هرمنطقه توجه می شد تا با این کار الگوی مناسبی  در نقاط مختلف کشور برای ساخت وسازهای بعدی ارائه می شد.
استقرار دانشکده هنر
وی در زمینه استقرار دانشکده هنر در بافت تاریخی بیرجند می گوید: بسیاری از دانشکده های هنر در مکان های تاریخی مستقر شده اند. هرچند این کار نکات مثبت و منفی دارد اما به رویکرد مثبت مسئولان میراث فرهنگی نیاز است.
وی سیاست اداره کل میراث فرهنگی استان را حفظ درست ومنطقی آثار تاریخی می داند و ادامه می دهد: با این هدف مجموعه باغ و عمارت اکبریه بیرجند برای جلوگیری از فرسایش تخلیه شد. البته میراث فرهنگی در سال های اخیر اقدام های خوبی برای شناسایی، مرمت و احیای آثار تاریخی در بافت تاریخی بیرجند انجام داده است.
نیاز به مطالعه 
مدیر پایگاه بافت تاریخی بیرجند هم با استقبال از پیشنهاد مطرح شده در زمینه معرفی بافت تاریخی این شهر به عنوان پایلوت معماری ایرانی- اسلامی شرق کشور می گوید:برای انجام این کار دروهله نخست باید هدف ازپیشنهاد این طرح مشخص و پس ازآن مطالعات کاملی در این زمینه انجام شود.
«نصرآبادی» با اعلام این که ویژگی های خاصی مانند تنوع در ساختار بافت تاریخی بیرجند و... وجود دارد، می افزاید: 100 اثر تاریخی در بافت تاریخی بیرجندشناسایی شده و از این تعداد تاکنون 64 اثر در فهرست آثارملی کشور ثبت شده است. 
بخشی از آثار تاریخی شناسایی شده در بافت تاریخی بیرجند به دلیل این که مالک خصوصی دارند و برای ثبت آن ها رضایت مالک ضروری است فعلا امکان ثبت در فهرست آثار ملی کشور وجود ندارد.
به گفته وی، این آثار تاریخی شامل خانه مسکونی، مسجد، آب انبار، مدرسه، حمام و... می شود و در سال های اخیر با توجه به اعتبار تخصیص یافته اقدام های بسیاری برای مرمت آن ها انجام شده است.  در این مدت مرمت بعضی از این آثار تکمیل شده و مرمت برخی دیگر نیاز به تخصیص اعتبار دارد. از بناهای مرمت شده بافت تاریخی بیرجند با کاربری های مختلفی چون خانه صنایع دستی، موزه، بخش اداری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیرجند، خانه نقالی و تعزیه و کاربری مسکونی استفاده می شود.
بهسازی بافت
وی با اشاره به انجام فاز اول بهسازی بافت تاریخی بیرجند از محل اعتبار سال 93 خاطرنشان می کند: در مرحله اول این طرح با همکاری دستگاه های اجرایی مربوط تیرهای برق موجود در بافت جمع آوری و شبکه برق در این محدوده به زیرزمین منتقل و بعضی از کوچه های بافت سنگ فرش شد. 
در مرحله دوم اجرای این طرح نیز پس از اختصاص اعتبار مورد نیاز کار سنگ فرش دیگر کوچه های موجود در بافت تاریخی بیرجند انجام می شود.