صندلی خالی کارشناس در دستگاه های فرهنگی استان
بیرجند خبر

پشتیبانی آنلاین

تقویم شمسی

تبلیغات

آمار سایت

 • افراد آنلاین : 2
 • بازديد امروز : 237
 • بازديد ديروز : 134
 • آي پي امروز : 40
 • آي پي ديروز : 33
 • ورودی امروز گوگل : 1
 • ورودی گوگل دیروز : 2
 • بازديد هفته : 496
 • بازدید ماه : 3,043
 • بازدید سال : 64,413
 • كل بازديدها : 232,432
 • ای پی شما : 3.238.107.166
 • مرورگر شما :
 • سیستم عامل :
 • كل کاربران : 0
 • كل مطالب : 268
 • كل نظرات : 1
 • امروز : چهارشنبه 05 آذر 1399

اطلاعات کاربری

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آخرین عناوین

 ضعف بدنه کارشناسی در دستگاه های فرهنگی یکی از نقاط منفی در بخش فرهنگ وهنر خراسان جنوبی است. علاوه بر این کمبود نیروی خلاق و کارآفرین به ویژه در حوزه یاد شده را می توان به آن اضافه کرد موضوعی که به نوعی زخمی درون سازمانی است که بر آسیب های بیرونی این بخش ها اضافه می شود. 
3 نیرو در سربیشه 
شهرستان مرزی سربیشه بنا برآخرین سرشماری  39 هزار و 480 نفر جمعیت داشت که حالا به طور قطع بیش از 40 هزار نفر جمعیت دارد اما آن طور که سرپرست نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان می گوید: اداره یاد شده با 3 نیرو مدیریت می شود که یکی خدماتی است و دو نفر باقی مانده هم سرپرست ویک کارشناس هنری هستند.
«عابدینی» ضعف بدنه کارشناسی در این دستگاه را تایید می کند و توضیح می دهد: با توجه به حجم کار و برنامه های این اداره کمبود کارشناس در فرهنگ وارشاد اسلامی سربیشه محسوس است درحالی که این اداره در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی، مساجد، ستادهای امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب، کانون های فرهنگی هنری مساجد، مطبوعات، شب شعرها، نمایشگاه های فرهنگی و هنری و... فعالیت می کند. 
 او حوزه هنر و زیر مجموعه های آن از جمله موسیقی، تئاتر، کانون های هنری و همچنین شورای فرهنگ عمومی و... را به این حوزه ها اضافه می کند و ادامه می دهد: کار در فرهنگ وارشاد اسلامی بسیار گسترده است و هنرهای تجسمی، خوشنویسی، موسیقی، نمایشگاه ها، نشر کتاب، انجمن شعر، حرفه آموزی، نظارت بر مراکز عرضه محصولات فرهنگی و... را هم شامل می شود. 
او با این توضیحات نتیجه گیری می کند و می گوید: کمبود نیرو به ویژه کارشناس فرهنگی، نمایشی، هنری و حتی حسابدار و... به شدت وجود دارد اما با این کار چاره ای جز اداره امور نیست در حالی که با افزایش نیرو عملکرد فرهنگ وارشاد اسلامی افزایش می یابد. 
وی تاکید می کند: در صورت تامین کارشناس ،دیگر یک نیرو به جای چند نفر کار نمی کند و رسیدگی به امور تحت مدیریت هم با کیفیت و کمیت بهتری انجام می شود.
شرایط فردوس
فردوس هم وضعیت بهتری ندارد. این شهرستان با سابقه فرهنگی و بیش از 40 هزار نفر جمعیت در حال حاضر 6 نیرو در فرهنگ وارشاد اسلامی دارد.
رئیس این اداره توضیح می دهد: قبل از تشکیل خراسان جنوبی، 12 نفر در اداره مشغول به کار بودند اما در این سال ها با تفکیک شهرستان ها، تشکیل اداره های جدید و انتقال نیرو و فوت  برخی همکاران نیرویی جایگزین آن ها نشد.
 بنا بر آمار «ایمان طلب» در مجموع 6 نفر در این اداره کار می کنند که رئیس و نیروی خدماتی هم جزو آن ها هستند، بقیه کارشناس فرهنگی، حسابدار و دبیرخانه هستند و به طور قطع با بهره برداری از مجتمع فرهنگی هنری فردوس به 5کارشناس دیگر نیاز است.
 در فرهنگ و ارشاد اسلامی فردوس جای کارشناس امور مساجد و قرآنی، سینمایی، بصری، تبلیغات، مطبوعات و روابط  عمومی خالی است. به گفته وی، برای تشخیص کمبود نیرو باید عنوان پست ها بررسی شود.
 کمبود نیروی کارشناس بر راندمان کار تاثیر دارد. او در این مورد توضیح می دهد: نظارت بر حوزه های کاری، تابلوها، نامگذاری، چایخانه ها، ویدئو کلوپ ها، مطبوعات، سایت ها، فضای مجازی، اجرایی شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی و... هم کم شده و با این کار ابهت دستگاه بین مردم کاهش یافته است.
او گفته اش را تکمیل می کند و می افزاید: سینما برنامه اش را اجرا و فیلم را جمع می کند و تازه چند روز بعد فرهنگ و ارشاد متوجه می شود این مسائل نظارت فرهنگی راکم می کند از طرف دیگر برخی اداره ها در حوزه های کاری ارشاد دخالت می کنند. به گفته وی، در صورت تامین کارشناس می توان رابطان دانشگاهی، فرهنگی و اداری تعیین کرد و سپس مدیر از حوزه اجرا خارج شده و به اقدام های مشورتی و مدیریتی می پردازد.
تحصیلات غیر مرتبط
مسئولان کمبود کارشناس در این اداره های فرهنگی و به ویژه در بخش فرهنگ را تایید کردند اما موضوع فقط به این حوزه ها ختم نمی شود آن طور که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز می گوید: 50 درصد پست های سازمانی این اداره کل بدون تصدی است و انباشت نیروی غیر متخصص در مجموعه زیاد است.
در سال های 84 تا 93 حدود 100 نفر به نیروها اضافه شدند که از این تعداد بیش از 50 درصد تحصیلات مرتبط یا لازم را ندارند و تنوع در نوع قرارداد و پرداخت حقوق باعث کاهش انگیزه کارکنان می شود.
«حسن رمضانی» تاکید می کند: خالی بودن 50 درصد پست های سازمانی به معنای کمبود نیروی متخصص است زیرا پست سازمانی مرتبط با وظایف تعریف می شود.
تاکید وی بر این است که به لحاظ ساختاری و اداری مدیریت فرهنگی استان باید تقویت شود، برای مثال بشرویه شهری با 60 هکتار بافت تاریخی است که نیمی از آن در فهرست آثار ملی ثبت شده اما هنوز نمایندگی است و به اداره ارتقا نیافته است، بیرجند هم با حدود 80 اثر ثبت شده همین وضعیت را دارد.
 او گفته اش را تکمیل می کند و می گوید: توزیع اعتبارات هزینه ای با توجه به ساختار اداری تخصیص می یابد و به طور قطع کاهش اعتبار هزینه ای بر کم شدن پژوهش، مطالعات، شناسایی میراث، حضور در نمایشگاه های صنایع دستی و  معرفی آن ها و... تاثیر دارد.
به گفته وی، فرهنگ سازی برای مراقبت میراث و صنایع دستی و توسعه گردشگری با کاهش کارشناس و در نتیجه هزینه کم و برخی آثار نادانسته تخریب می شود.
کمبود 20 کارشناس
فقط برای حوزه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان 12 کارشناس نیاز است که این مسئله از جوانب مختلفی تاثیرات منفی دارد و در بخش هنر هم جای خالی  8 همکار متخصص احساس می شود، البته این 20 نفر کمبود نیروی فرهنگی و هنری بر اساس چارت سال 84 وزمان تشکیل استان است و چارت جدیدی اعلام نشده است. 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با این جملات می گوید: براساس مکاتبات انجام شده با وزارتخانه، اعلام کرده اند چارت ها به روز شده اما هنوز به تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی نرسیده است، با این وجود در صورت تامین 20 نیروی مورد نیاز مشکلات این اداره کل برطرف می شود، البته چارت گذشته براساس نیازجدید دیده شده است. 
«محبی» درمورد کمبود کارشناس در شهرستان ها توضیح می دهد: در این مناطق پست ها طوری تعریف شده که کارشناس فرهنگی و هنری و در برخی نقاط دیگر، هنری سینمایی و بصری یک نفر است و خیلی ها تفکیک نشده است. 
کمبود کارشناس فرهنگی وهنری به گفته مدیر کل باعث می شود نیروهای قراردادی با وضعیت تعریف نشده استخدامی به دستگاه تحمیل شوند. 
کاهش تاثیر کمبود متخصص به نظر وی با توجه به تنوع و گستردگی مقوله فرهنگ و هنر به برخورداری از توان نیروی انسانی فراوان نیاز دارد و نباید در این حوزه کمبود باشد. آسیب بعدی کاهش نظارت بر فعالیت ها و بخش های وابسته است.
بنا بر توضیح وی، کمبود کارشناس فرهنگی و هنری با تجربه و آزموده بر توسعه فعالیت های فرهنگی متناسب با فرهنگ بومی تاثیرگذار است. فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در بخش های مختلف مطابق یک سند راهبردی عمل می کند که به طور قطع نبود کارشناس فرهنگی به حرکت در مسیر برنامه ریزی راهبردی آسیب می زند. 
او به استفاده از توان هنرمندان و ارتباط با آن ها اشاره می کند و نظارت هایی که در این زمینه در حوزه های مختلف از جمله انجمن های موسیقی، شعر، خوشنویسی، دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری و... احساس می شود و می گوید اما با کمبود کارشناس نمی توان با این بخش ها ارتباط فراگیر داشت.
«محبی» مشکل بعدی را مربوط به وظیفه تجلیل از مفاخر و چهره های ماندگار عنوان می کند و می گوید: به طور قطع کمبود کارشناس فرهنگی بر این موضوع فرهنگی ،شناسایی این  چهره ها و برنامه ریزی برای معرفی آن ها در کشور و جهان تاثیرگذار است.
 او همچنین به تعامل و ارتباطات  بین دستگاهی اشاره می کند که از کمبود کارشناس آسیب می بیند. در مرحله بعد نظارت بر بخش های فرهنگی از جمله جشن ها و برنامه های درون و برون سازمانی کم می شود زیرا در حوزه های فرهنگی باید کارشناس متخصص، مطلع و آشنا با موضوعات مرتبط وجود داشته باشد وگرنه فقط تکمیل پست نیاز موجود را برطرف نمی کند. او برای مشکلات ناشی از کمبود کارشناس فرهنگی راهکار دارد.
وی پیشنهاد می دهد همان طور که بسیاری از دستگاه ها برای رفع نیاز خود از بخش های تخصصی و دانش آموختگان دانشکده های مرتبط استفاده می کنند در حوزه فرهنگ و هنر نیز همین طور شود و از دانشکده های فرهنگ وهنر کمک گرفته شود. 
کار به جای چند نفر
به گفته وی، در حال حاضر در بیشتر شهرستان ها و به ویژه اداره کل هر کارشناس کار حداقل 3یا 4 نفر را انجام می دهد. کارشناس مطبوعات مجوزها را صادر می کند کارشناس اشتغال هم هست در زمینه دیگر هم کار می کند. او با یادآوری این که هر نفر چندکار را با هم انجام می دهد، می گوید: همه وظایف سازمان بین کارکنان تقسیم می شود  و کاری  بر زمین نمی ماند. او پایین آمدن راندمان کار را نمی پذیرد و توضیح می دهد:مشکلی که پیش می آید فشار کار به همکاران است که آن ها را در منگنه کار قرار می دهد و زودتر فرسوده و مستهلک می شوند وگرنه در بحث بازدهی همکاران مشکلی نیست. وی تصریح می کند: به طور قطع اگر بنا بر بالا رفتن کیفیت کار باشد باید افراد در حوزه تخصصی کار کنند اما همکاران با تحمل شرایط و کار اضافه وقت، درخواستی را بدون پاسخ نمی گذارند.